top of page
השער למתחילים - ניה

למה לצפות?
או 'השער למתחילים'

מסע של אלף צעדים חייב להתחיל בצעד קטן אחד...

הדבר הראשון שרואים כשנכנסים לשיעור ניה הוא החיוכים, האנרגיה הגבוהה וההנאה של המשתתפים. הרוקדים הם אנשים בכל הגילאים והגדלים, אנשים שמגיעים עם ניסיון רב במחול ותנועה או ללא ניסיון כלל.

ניה כטכניקה, מספקת פלטפורמת תנועה בה כל אחד יכול למצוא את הרמה והדרך הנעימה והנכונה עבורו לנוע. בכל שיעור ניה חלקים מובנים וחלקים חופשיים (free dance), חלקים אקטיביים אקסטטיים וחלקים רגועים, תנועות המבטאות עוצמה חדה וכאלה המבטאות רכות וזרימה. לעיתים התנועה 'לוקחת' את המרחב ולעיתים היא מתכנסת, לעיתים היא משתפת ולעיתים אישית. דרך הקצוות ומה שביניהם יש למשתתפים אפשרות לחוות עצמם במצבים שונים, ללמוד, לחוות ולהתפתח ברמה התנועתית וברמה האישית.

כמו כן, במהלך השיעור נעשה שימוש בקולות ודימויים על מנת להפיג מתחים, לעורר רגש ודמיון, לעורר את הגוף הפיזי ולהגביר סיבולת לב-ריאה.

בעוד 52 התנועות של ניה מספקות בסיס של כוריאוגרפיה לכל רוטינה ולכל שיעור, התנועתיות של כל אחד ואחת מובלת ע"י הגוף הפרטי שלו תוך כדי כבוד והערכה למקום בו אני נמצא ברגע הזה.

 

רוצה להתחיל??  מעולה!  קבלי 10 טיפים לפני שמתחילים

  • 'ניה' הינה מרחב לביטוי אישי, חקירה וגילוי עצמי משוחרר מכל סוג של שפיטה וביקורת. קודם כל כלפי עצמי וגם כלפי הרוקדים האחרים במרחב.

  • להצגה הזו אין צופים - כולם משתתפים! אי אפשר ללמוד תנועה מהתבוננות. הלמידה הזו עוברת דרך החוויה. מותר לטעות, מותר לעשות 'קטן', מותר לעשות אחרת, אבל הדרך הטובה ביותר היא לשמור על רצף התנועה.

  • שומרים על המרחב חופשי מדיבורים. הדיבור קוטע את האנרגיה. במקום נבטא עצמינו בתנועה, בקול, בממימיקה. את המלל נשאיר מחוץ לחדר.

  • ב'ניה' לא רק הגוף נע, אלא גם הרגש, התודעה והחלקים הגבוהים שלנו. כל תחושה ורגש מבורכים על הרחבה. לפעמים צחוק מתפרץ, לפעמים בכי. הכל חלק מתנועת החיים.

  • ל'ניה' יש ערך מדיטטיבי. כדי לחוות את הערך הזה אנחנו משאירים את המחשבות ושאר המסיחים (ככל הניתן) מחוץ לדלת ומתמקדים בתנועה ובתחושה המלווה אותה. 

  • מה ללבוש? רק מה שנעים לך לנוע בו ולא פחות - לראות בו את עצמך במראה! לבגד יש השפעה על האופן בו אנו מתנועעים. באוי פעם עם מכנס ריצה פעם עם חצאית ותראי איך את מתנועעת ומרגישה אחרת.

  • מצאי את הקצב שלך. תתחילי לאט. אפשרי לגוף שלך להתאים עצמו וללמוד את 52 הצעדים והמנחים של ניה. אין לאן למהר...

  • אפשרי לעצמך החופש להיות מתחילה. אפשרי לעצמך להיות מוקסמת, להתפלא, לחוות, לגלות. את הביקורת את יכולה להשאיר בבית, או טוב יותר, לזרוק מהחלון לתמיד!

  • אההה, אם עדיין לא אמרתי - 'ניה' רוקדים יחפים. אלא אם כן את זקוקה לנעליים מסיבה רפואית, תגלי שברגע שאת חולצת את הנעליים לא רק שאת מחזקת את השרירים האחוריים שלך עד הישבן כולל, אלא שכפות הרגליים שלך יעבירו מסר למח כיצד לנוע בבטיחות וביעילות.

  • 'ניה' היא לא רק תוכנית אימון פיזי אלא חלק מאורח חיים בריא כולל. כפי שאנו לומדות לפתח מודעות לתחושות הגוף, כך אנו רוצות גם לפתח מודעות לבחירות נוספות שלנו בחיים. במה אנו מזינות את עצמינו? כמה שעות אנו ישנות בלילה? ככל שתקבלי החלטות טובות ובריאות יותר עבור הגוף שלך כך תרגישי את ההשפעות המיטיבות של 'ניה' באופן נוכח ומלא יותר בחיים. 

 
bottom of page